• Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności

XXV Liceum Ogólnokształcące na Kongresie Pamięci Narodowej

Kongres Pamięci Narodowej
Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie zaprosił XXV Liceum Ogólnokształcące w Krakowie na Kongres Pamięci Narodowej w Warszawie. Wyjazd był fundowany, dlatego zaszczyt reprezentowania Szkoły przypadł w udziale wyróżniającym się swoją postawą uczniom klas mundurowych. Uroczystość zaplanowana została w PGE Narodowym na 13-15 kwietnia 2023 i zgromadziła tysiące przedstawicieli szkół podstawowych i średnich z całej Polski. Nasza 49 osobowa grupa młodzieży zwracała uwagę wszystkich swoim umundurowaniem i zdyscyplinowaniem.
Opiekę nad uczniami sprawowali: Pani Dyrektor Marta Bernadzikiewicz – Stępień i profesorowie: Sylwia Kruk, Katarzyna Jędrzejczyk – Kiełbasa oraz Mirosław Zięba.
Warszawa przywitała nas słoneczną wiosenną pogodą a uroczystość przeszła nasze najśmielsze oczekiwania.
Już na początek w strefie nowych technologii porwani zostaliśmy w wir multimedialnych atrakcji, gier edukacyjnych stanowiących jednocześnie nowy materiał lekturowy o tematyce patriotycznej.
Wszystkich zaskoczyły projekcje filmowe zorganizowane w kinie – rotunda o losach Polaków w czasie i po II wojnie światowej pod symbolicznym tytułem Szlaki nadziei. Odyseja Wolności.
Inna projekcja nawiązywała do 13 kwietnia – Dnia Pamięci Zbrodni Ofiar Katyńskich.
Młodzież mogła:
• zatrzymać się przy dowolnie wybranym stoisku, by asystować przy wykonaniu przypinek z wizerunkami bohaterów narodowych;
• oglądać i otrzymać plakaty, mapy dotyczące wydarzeń związanych z powstaniami śląskimi czy bitwą warszawską;
• poukładać puzzle multimedialne z Białym Orłem z logo Kongresu;
• uczestniczyć w panelach dyskusyjnych z profesorami historii;
• oddać hołd bohaterom tj. Danuta Siedzikówna „Inka”;
• oglądać i otrzymać komiksy np. o Powstaniu Warszawskim, płyty Z archiwum IPN;
• posilić się w specjalnie przygotowanych strefach.
Niezwykle poruszające okazało się zwiedzanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na ul. Rakowieckiej 37. Miejsca tortur, podziemne korytarze, karcery, dziwne pomieszczenia i symbole oraz opowiadane tam historie bohaterów min. mjr Hieronima Dekutowskiego – „Zapora”, gen. Augusta Emila Fieldora – „Nil”, rtm. Witolda Pileckiego budzą emocje i kryją jeszcze wiele tajemnic.
Na Was zawsze można liczyć – takie słowa uznania słyszeliśmy od organizatorów.
Z ogromną wdzięcznością za zaproszenie i goszczenie nas podczas Kongresu, zapewniamy, iż dołożymy wszelkich starań, aby nie zawieść pokładanego w nas zaufania.
KJ-K
Poprzedni artykułNastępny artykuł
Skip to content