3 października 2023 klasa III d pod opieką pań profesor: Katarzyny Jędrzejczyk – Kiełbasa i Joanny Stanoch a 6 października 2023 klasa III b tym razem pod opieką pań profesor: Katarzyny Jędrzejczyk Kiełbasy i Beaty Szatan uczestniczyły w grze miejskiej: Śladami Młodej Polski w Krakowie.
Najpierw spotkanie pod Bramą Floriańską, niedaleko Teatru Słowackiego, gdzie wystawiane było Wesele Stanisława Wyspiańskiego, potem grupowe zdjęcia przed Jamą Michalika i … zaskoczenie – kawiarnia, ale jakże inna, bo modernistyczna, secesyjna z rysunkami, karykaturami, freskami, witrażami, szopką i lalkami oraz wygodnymi kanapami, świecami, serwetkami dzierganymi na szydełku leżącymi na stolikach i nastrojowa muzyką.
Tak, tu bywali przed wiekiem wielcy tamtego czasu, poznawani na lekcjach języka polskiego: Kazimierz Przerwa – Tetmajer, Jan Kasprowicz, Stanisław Wyspiański, Tadeusz Boy-Żeleński, Józef Mehoffer. Czytali gazety, gadali o Dostojewskim, Nietzsche a później balowali do białego rana.
Młodzież, przy kawie i słodkim co nieco, usłyszała anegdoty o właścicielu, cukierniku – artyście, Janie Apolinarym Michaliku i przygodach przedstawicieli cyganerii krakowskiej.
Potem gra miejska zaprowadziła nas do kościoła Mariackiego, gdzie w bocznej kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej brali ślub bohaterowie Wesela: inteligent z Krakowa Lucjan Rydel z chłopką z Bronowic Jadwigą Mikołajczykówną. Młodzież dowiedziała się, jak wielbicielki Pana Młodego zazdrościły wiejskiej pannie, że to ją wybrał. Nie mogliśmy się nadziwić, że niewielka przestrzeń kaplicy mogła pomieścić przybyłych gości.
Następnym przystankiem była bazylika Franciszkańska, do której polichromię wykonał mistrz Wyspiański. Tu, w prezbiterium i nawie poprzecznej, młodzież miała okazję rozpoznać mnóstwo kwiatów od słoneczników, przez mlecze, nasturcje, róże do maków i lilii. A monumentalny witraż zaprojektowany przez Wyspiańskiego Bóg Ojciec – Stań się posłużył do układania puzzli. Kolejnym zaskoczeniem było światowej sławy dzieło przyjaciela Wyspiańskiego Józefa Mehoffera składające się z 14 obrazów o symbolicznej wymowie – Droga Krzyżowa .
Z klasą III d odwiedziliśmy jeszcze ogród /świetne miejsce na randki – stwierdził jeden z uczniów/ i Dom Mehoffera.
Zadania zostało wykonane – poznaliśmy sylwetkę wszechstronnego artysty Stanisława Wyspiańskiego: malarz, dramaturga, projektanta witraży, scenografa, reżysera a także … bywalca kawiarń.
KJ-K