Lekcja w kawiarni…
… to nie prima aprilis a wycieczka programowa Śladami Młodej Polski w Krakowie, która zaprowadziła klasę III b wraz z wychowawcą p. Lucyną Smyczenko i polonistką Katarzyną Jędrzejczyk – Kiełbasą do kawiarni Jama Michalika.
Tu uczniowie mieli okazję:
- zobaczyć scenę kabaretu Zielony Balonik, szopkę i lalki w niej animowane;
- usłyszeć historię Cukierni Lwowskiej Jana Apolinarego Michalika zamienionej w kawiarnię;
- poznać m.in. anegdoty o nazywaniu ciastek po imieniu przez właściciela, o zaprowadzeniu instytucji kelnerów w celu uniknięcia kredytów dla klientów; anegdoty o Wyspiańskim, Kasprowiczu, Tetmajerze, Rydlu, Przybyszewskim, Fryczu i wielu innych:
- dowiedzieć się, dlaczego kawiarnie nazywane były kuźniami intelektu i kim byli pożeracze gazet i dysput do białego rana;
- doświadczyć atmosfery miejsca i skosztować tortu Michalik;
- zajrzeć do cennej lektury Znaszli ten kraj? Cyganeria krakowska Tadeusza Boya – Żeleńskiego.
Po opuszczeniu kawiarni grupa trzecioklasistów z opiekunami dalej podążała Śladami Młodej Polski.
I tak w kościele Mariackim oglądała polichromię w wykonaniu dziewiętnastoletnich uczniów Jana Matejki – Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera, podobnie w Bazylice oo. Franciszkanów i tu wyszukiwała wśród malowideł ściennych: chabry, nasturcje, mlecze, lilie, słoneczniki, róże zgrupowane w pasach i rozgraniczone taśmami o rysunku geometrycznym oraz podziwiała okazały ekspresjonistyczny witraż Stanisława Wyspiańskiego Bóg Ojciec ( Stań się) w oknie zachodniej fasady.
Zatrzymała się także, by obejrzeć Drogę Krzyżową, dzieło, innego z twórców Młodej Polski – Józefa Mehoffera, składające się z 14 symbolicznych obrazów, które współczesny malarz Jerzy Nowosielski nazwał arcydziełem.
Po zwiedzaniu, na placu Wszystkich Świętych umówiliśmy się na kolejną wycieczkę.
K.J. – K.