• Biuletyn Informacji Publicznej
Pedagog radzi

PEDAGOG RADZI RODZICOM… czytaj dalej

Drogi Rodzicu pamiętaj, że:
Rozmowa z dzieckiem to podstawa . Ważne, by być blisko, aby w razie trudności dziecko mogło się do Ciebie zwrócić.
Jeżeli dziecko jest bardziej przygnębione, rozdrażnione czy zamyka się w sobie, jest to niepokojący sygnał, że dzieje się coś złego.
Jeśli syn/córka przestaje nagle interesować się komputerem, opuszcza się w nauce, zaczyna unikać rówieśników lub źle o nich mówić, może to świadczyć o tym, że stało się ofiarą cyberprzemocy. Nigdy tego nie bagatelizuj!
Zbyt długie siedzenie dziecka przed komputerem może spowodować liczne problemy zdrowotne, tj. wady kręgosłupa, kłopoty ze wzrokiem czy bezsenność.
Nadmierne korzystanie z Sieci z czasem staje się nałogiem.
Niektóre gry komputerowe oprócz czasu zabierają też pieniądze. Środki finansowe pozwalają np. na udoskonalenie postaci, zwiększenie mocy, umożliwiają przejście na kolejny poziom gry.
W Internecie działa wiele nieformalnych grup tj. np. sekty.
W Sieci dostępne są także nielegalne substancje czy leki.
Największe zagrożenia w Sieci, to: cyberprzemoc, uzależnienie od Internetu, niebezpieczne treści, wyłudzanie poufnych treści, zagrożenia techniczne (wirusy, kradzież danych osobowych itp.)
Jeśli znajdą się Państwo w trudnej sytuacji, to pomoc i poradę, mogą Państwo uzyskać pod bezpłatnym numerem telefonu 800 100 100 . Jest to specjalny telefon zaufania dla rodziców w sprawach bezpieczeństwa dzieci, prowadzony przez Fundację Dzieci Niczyje. Zawsze możesz się również zwrócić do mnie pisząc na adres: pedagog@xxvlo.pl
Rodzicu, pamiętaj również, że nękanie (np. poprzez szantaż czy zniesławianie) jest przestępstwem, które można zgłaszać na policji. Jeżeli sprawcami przemocy są szkolni koledzy, koniecznie powiadom o sytuacji dyrekcję szkoły, wychowawcę, pedagoga szkolnego.

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Skip to content