13 czerwca 2023 we wtorek wyruszyliśmy z klasą III b na szóstą, ale ostatnią w tym roku wycieczkę edukacyjną, tym razem do Pawilonu Józefa Czapskiego, jednego z oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie. Nad grupą uczniów opiekę sprawowały panie profesor: Katarzyna Jędrzejczyk – Kiełbasa i Lucyna Smyczenko.
Młodzież miała możliwość:
- poznać bliżej sylwetkę Józefa Czapskiego, jednego z więźniów sowieckich obozów
w Starobielsku, Pawliszczew Borze, Griazowcu, autora książki Na nieludzkiej ziemi, erudyty i poligloty, biegle posługującego się językami: rosyjskim, francuskim i niemieckim;
- dowiedzieć się o misji Czapskiego, który na zlecenie gen. Andersa poszukiwał na rozległych przestrzeniach Związku Sowieckiego polskich oficerów internowanych w wrześniu 1939 roku;
- usłyszeć z wywiadu z Czapskim o heroicznym pokonywaniu piętrzących się trudności z lat 1941-1942 od opuszczenia obozów jenieckich do wyjścia Armii Polskiej z ZSRS.
Stała wystawa w Muzeum porywa estetyką, nowoczesnością, rozwiązaniami multimedialnymi.
Józef Czapski to nie tylko pisarz i eseista, ale także malarz absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Krakowie i tu mogliśmy podziwiać jego rysunki i obrazy szczególnie ten korespondujący z nieludzką ziemią pt. Nędza.
Nie obyło się oczywiście bez wyjścia na taras widokowy, skąd mogliśmy zajrzeć do ogródków krakowskich.
Natomiast w Ogrodzie Czapskich wokół Muzeum nie zabrakło miejsca na lekturę wiersza Zbigniewa Herberta Guziki, nawiązującego do literatury faktu Czapskiego a także obejrzeliśmy rzeźby Postacie kroczące współczesnej artystki Magdaleny Abakanowicz /popularnej w pytaniach maturalnych/. Trzy bezgłowe postaci o rozbudowanych torsach i masywnych stopach ukazane w wykroku symbolicznie przypominają, iż każdy pozostawi po sobie trwały ślad.
Wycieczka edukacyjna – oczywiście – osadzona w kontekstach: literackim, historycznym, malarskim, rzeźbiarskim…
Po wakacjach wracamy na trasę wycieczkową…
KJ-K