130 lat temu, 11 sierpnia 1892 r., urodził się Władysław Anders – organizator i dowódca Armii Polskiej w ZSRS, a następnie 2. Korpusu Polskiego; od lutego do maja 1945 r. pełnił obowiązki Naczelnego Wodza.
W dniach 10 oraz 11 sierpnia Dyrektor XXV Liceum Ogólnokształcącego mgr. Marta Bernadzikiewicz – Stępień wraz z Nauczycielem Koordynatorem Klas Mundurowych i pododdziałem reprezentacyjnym, na zaproszenie Dowódcy Centrum Operacji Lądowych – Dowództwa Komponentu Lądowego gen. dyw. Stanisława Czosnka, uczestniczyła w obchodach 130 rocznicy urodzin gen. Władysława Andersa. W programie obchodów znalazły się m.in. Msza Św. w kościele garnizonowym pod wezwaniem św. Agnieszki, uroczysty apel wraz z ceremonią złożenia kwiatów pod pomnikiem Generała w Parku Jordana oraz uroczysty apel na terenie COL -DKLąd.
Urodzony żołnierz, kawalerzysta, wódz, polityk i patriota. Gen. Władysław Anders jest jednym z najbardziej wyrazistych bohaterów polskiej historii. Nie tylko wiele razy patrzył śmierci w oczy na polu bitwy, lecz także stawał przed trudnymi dylematami politycznymi i dźwigał odpowiedzialność za życie tysięcy swoich żołnierzy oraz ich rodzin.
Gen. Anders od 26 lutego 1945 roku pełnił obowiązki Naczelnego Wodza w zastępstwie pozostającego w niewoli niemieckiej gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego. Funkcję tę przekazał z powrotem gen. Borowi-Komorowskiemu w maju 1945 roku na krótko przed cofnięciem 6 lipca 1945 roku przez mocarstwa zachodnie uznania rządowi polskiemu w Londynie. Generał wraz ze swoim 2 Korpusem przybył z Włoch do Wielkiej Brytanii. Tu stał się jednym z głównych przywódców politycznych polskiej emigracji. W kraju komuniści odebrali mu polskie obywatelstwo i w ich propagandzie stał się wrogiem numer jeden.Gen. Władysław Anders zmarł 12 maja 1970 r. w Londynie. Zgodnie ze swoją wolą został pochowany wśród swoich żołnierzy na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. Rok później Rada Ministrów PRL formalnie uchyliła uchwałę z 1946 r. o odebraniu mu obywatelstwa polskiego, jednak dokonano tego bez publikacji postanowienia. Pośmiertnie, w 1995 r., odznaczony Orderem Orła Białego.
CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!!!